5 błędów początkujących przedsiębiorców

Administrator

Bardzo ciężko będzie podać przykład firmy, która nie popełniła ani jednego błędu. Szczególnie, że przydarzają się one zarówno tym przedsięwzięciom, które chylą się ku upadkowi, jak i tym, które z roku na rok zwiększają zyski. Dlatego też dobrze przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom po to, żeby nauczyć się, nie koniecznie własnym kosztem, jak ich unikać.

 

1. Zbyt duża wiara we własne pomysły.
Większość młodych przedsiębiorców uważa, że ich pomysł na biznes jest idealny dlatego też rezygnują z rzetelnego zbadania rynku. Dodatkowo nie dzielą się z nikim pomysłem w obawie przed jego kradzieżą skazując się tym samym na brak obiektywnej oceny z zewnątrz. Niestety często kończy się to niemiłym zderzeniem z rzeczywistością.
2. Samowystarczalność.
Młody przedsiębiorca chce zajmować się wszystkim, tak aby zredukować koszty i nie dzielić się z nikim informacjami. Przez to „młodzi gniewni” często robią rzeczy, na których się nie do końca znają. Zazwyczaj przynosi to mizerne skutki i zabiera mnóstwo czasu, który można wykorzystać o wiele bardziej efektywnie.
3. Zaniedbanie reklamy i działań marketingowych
„Nie ma sensu wydawać pieniędzy na reklamę i badać skuteczności akcji handlowych”, „Mój produkt jest na tyle dobry, że sprzeda się sam”. Takie myślenie jest bardzo często spotykane wśród młodych przedsiębiorców. Natomiast bez odpowiedniej komunikacji nawet najlepszy produkt może zostać niezauważony. Rozpoczynając biznes należy od samego początku pracować nad rozpowszechnianiem swojego pomysłu i liczyć się z wydatkami na reklamę i marketing.
4. Zły dobór pracowników
Wiadomo, o dobrego pracownika bardzo trudno. Dlatego młodzi biznesmeni często stwierdzają, iż najlepiej otoczyć się rodziną lub znajomymi, w końcu ich znamy najlepiej i możemy im zaufać. Czy to na pewno dobry ruch? Niestety zatrudnienie bliskiej osoby wiąże się przynajmniej z dwoma problemami. Po pierwsze ze znajomymi łączą nas więzi emocjonalne, które często powodują, że przymykamy oko na ich braki w kompetencjach oraz zgadzamy się na korzystniejsze warunki zatrudnienie niż miałoby to miejsce w stosunku do osoby całkowicie nam nieznanej. Po drugie w relacjach ze znajomym, z którymi dotychczas spotkaliśmy się na stopie przyjacielskiej a nasze pozycje były równe, ciężko będzie zbudować autorytet szefa i podległość służbową.
5. Pieniądze jako jedyna motywacja
Bez pasji i prawdziwej satysfakcji z tego co robisz to tak naprawdę nigdy nie osiągniesz pełnego sukcesu. Patrząc na historię wielkich biznesmenów łatwo zauważyć, iż dla każdego z nich praca była prawdziwą pasją , której oddawali się bez reszty. Oczywiście należy pamiętać, iż płynność finansów to podstawa prowadzenia działalności. Zyski pojawiają się z czasem, jednak bez prawdziwej pasji nawet największe zyski nie będą dawały radości z prowadzonego biznesu.