Kaizen – Twój lek na strach!

Administrator

Chcąc osiągnąć sukces w danej dziedzinie, nie musisz stawiać sobie ambitnych, często nierealnych celów, które mogą osłabiać Twoją motywację. Jeżeli chcesz dokonać zmian, zacznij od małych kroków prowadzących do celu, ale rób to systematycznie i konsekwentnie. Z pewnością pomoże Ci w tym KAIZEN, czyli idea nieustannego rozwoju, krok po kroku, bez rewolucji. Ideą tego systemu jest to, aby unikać stresu związanego z dużymi zmianami, wywołującymi niepokój, reakcję obronną, strach, a w rezultacie frustrację z braków efektów.

 

Jak stosować metodę KAIZEN do motywowania siebie i innych?

Najłatwiej wyjaśnić to na prostych przykładach. Jeśli postanowiłeś rzucić palenie to na początek nie wypalaj papierosa do samego końca. Zaciągnij się kilka razy, a następnie wypalaj jednego papierosa dziennie mniej! Następnie dwa, trzy mniej itd., aż bezstresowo rzucisz palenie.

Chcesz poprawić efektywność pracy?

Wdrażaj jedną zasadę efektywnego planowania w tygodniu. Zacznij np. od zapisywania na kartce wszystkiego, co jest do zrobienia.

Planuj zmiany!

W trakcie planowania zmiany odpowiedz sobie na cztery fundamentalne pytania: Co chcesz zmienić? Od czego zaczniesz? Jakie będą następne kroki? Do czego chcesz dojść? Taka krótka lista kontrolna poprowadzi Cię do realizacji celów i planowania zmian.

Jak zasada KAIZEN pomaga pokonywać trudności?

  1. Problemy i trudności w ujęciu KAIZEN to nowe możliwości, perspektywy przed którymi stoisz, a których jeszcze nie odkryłeś.
  2. Zadawaj wiele razy „Dlaczego?”, aż dojdziesz do źródła problemu. Nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią. Pytaj: dlaczego, dlaczego, dlaczego..., aż dojdziesz do istoty, sedna problemu.
  3. Korzystaj z pomocy innych. Nie staraj się rozwiązać wszystkich problemów sam, zaangażuj współpracowników, rodzinę, kolegów: podchodź do nich systemowo.
  4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia. Podchodź realistycznie i pragmatycznie do rozwiązań, które chcesz wdrożyć. Zdobądź akceptację osób, na które zmiana będzie miała wpływ.
  5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Nie obawiaj się podważyć aktualnego stanu rzeczy. To co było dobre kiedyś, do dzisiejszej rzeczywistości może już nie przystawać.
  6. Wymówki, że czegoś nie da się zrobić, są zbędne. Obawa przed zmianą zawsze się pojawi, więc weź ją za naturalny element pracy nad nowymi rozwiązaniami.
  7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne. Zbytnie komplikowanie spraw może zaszkodzić. Użyj sprytu zamiast pieniędzy. Nie każde dobre rozwiązanie musi drogo kosztować, wykorzystuj posiadane już zasoby i potencjał, o którym możesz jeszcze nie wiedzieć.
  8. Pomyłki eliminują na bieżąco. Nie czekaj, aż sprawy wymkną się spod kontroli: im szybciej zadziałasz, tym szybciej dostrzeżesz efekty swoich decyzji.

Pamiętaj, ulepszenie nie ma końca. Strategia KAIZEN to strategia długofalowa, która procentuje gdy jest systematycznie i systemowo stosowana.